неділя, 1 грудня 2024 р.

Світ особливих мрій

                              

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю (International Day of Persons with Disabilities), встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року.

Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей із інвалідністю.

Бібліотека Хортицької національної академії  приєдналась до міжнародної ініціативи – створила віртуальну книжкову виставку «Світ особливих мрій». До уваги маленьких та дорослих книголюбів художні твори сучасних авторів, світові бестселери та перевірені часом кращі класичні твори, які розкривають особливий світ людей з особливими потребами. Видання, представлені на виставці, містять дивовижні історії, герої яких дивують світ. Реальні люди та персонажі художніх творів здатні позитивно вплинути на життя і додати в нього більше гармонії.


пʼятниця, 1 листопада 2024 р.

Акція "Подаруй бібліотеці книжку!": підсумки

                     

        Найкращим подарунком була, є і завжди буде книга. Книга, подарована бібліотеці, принесе радість не  одній  людині – вона може  стати улюбленою для багатьох користувачів, бо бібліотечні книги – це книги-мандрівниці, які подорожують від одного читача до іншого…

Цього року в межах благодійної акції "Подаруй бібліотеці книжку!" від наших книголюбів бібліотека отримала 23 цікавих видання, зокрема словники, енциклопедії, пізнавальні та дитячі книжки.  Впевнені, що ці книжки сподобаються і малюкам, і дорослим читачам.

Шановні дарувальники!  Ми дякуємо всім, хто долучився до акції, хто не залишився байдужим до бібліотечного життя. 

          Книжкові новинки вже чекають на своїх читачів. Щиро запрошуємо до бібліотеки!

середа, 30 жовтня 2024 р.

Читацьке бінго

      Любі книголюби, які вирішили взяти участь у флешмобі "Читацьке бінго", жовтень закінчується, а значить настає час підбивати підсумки і з'ясувати, хто з вас виконав усі завдання.

         Але спочатку всі учасники мають заповнити Google-форму  написати, які саме твори прочитали в межах флешмобу та які з них хотіли б порадити своїм друзям і чому.



пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.

День української писемності та мови

 


         
Як нема без зірок небозводу,
         Як блакиті без сонця нема,

 Так і мови нема без народу,

 І народу без мови нема.

                      В. Забаштанський

 


Мова – найбільший скарб, одне з багатьох див створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.

Шановні читачі, запрошуємо вас поринути у чудовий і прекрасний світ нашої рідної мови. До Дня української писемності та мови, який українці відзначають 27 жовтня, ми підготували цікаву пізнавальну тематичну вікторину на знання української мови.

Буде непросто, але цікаво! Отож, уперед! 


пʼятниця, 18 жовтня 2024 р.

Яскраве світло книжок Зірки Мензатюк

                                                                       Дитину треба навчити не лише                                                                    читати та писати, а й будувати                                                                  стосунки, долати труднощі та                                                                      невдачі, вміти бути щасливою…

         Зірка Мензатюк

 

      Саме ця тема найчастіше простежується у творах сучасної української письменниці, талановитої журналістки і казкарки Зірки Мензатюк, яка 21 жовтня відзначатиме ювілей – 70-річчя.

      Книжки Зірки Мензатюк — це яскраві й захопливі твори для дітей та підлітків, просякнуті українськими національними мотивами. Її творчість відзначили низкою літературних нагород, серед яких — премія імені Наталі Забіли, премія імені Лесі Українки та відзнака Міжнародного літературного конкурсу в США.

      Пропонуємо переглянути віртуальну книжкову виставку, створену до ювілею письменниці.

пʼятниця, 11 жовтня 2024 р.

Читання без меж: твої читацькі вподобання

 

    Увага!
Шановні здобувачі освіти 9-11 класів, запрошуємо вас взяти участь у дослідженні "Читання без меж: твої читацькі вподобання". Ваші відповіді і побажання допоможуть нам краще зрозуміти ваші читацькі інтереси і ставлення до читання та дозволять покращити роботу нашої бібліотеки, зокрема комплектувати фонд літературою, яка має вас зацікавити.



Анкету створено за допомогою ШІ ChatGPT

пʼятниця, 4 жовтня 2024 р.

Книжка твій найкращій друг

                

Місячник шкільних бібліотек у бібліотеці Хортицької національної академії розпочався з теплої та пізнавальної зустрічі з учнями 2 класу.

Під час заходу діти встигли послухати уривки популярних казок, погортати яскраві видання, відповісти на питання тематичної вікторини та отримати рекомендації для читання під час огляду  віртуальної книжкової  виставки «Книжкові спокуси». Малим читачам прийшлися до вподоби твори сучасних українських та зарубіжних авторів.  Презентовані під час заходу книжки не тільки розважають, а й розширяють кругозір та навчають дітей важливим життєвим цінностям.

 

четвер, 3 жовтня 2024 р.

Виставка дитячих малюнків

               

Любі друзі!

Бібліотека Хортицької національної академії запрошує юних художників початкової школи взяти участь у онлайн-виставці дитячих малюнків "Казковий вернісаж". Пропонуємо намалювати вашого улюбленого казкового героя та розмістити малюнок на віртуальній стіні вернісажу.

Намалювати та розмістити малюнок можна з 1 по 31 жовтня 2024 року в межах Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек.

Кожен учасник готує один малюнок та самостійно або за допомогою вчителя / вихователя / бібліотекаря розміщує  його у форматі JPEG на віртуальній стіні.

Малюнок має відповідати темі вернісажу. Техніка виконання довільна (графіка, живопис, декоративно-прикладне мистецтво, комп`ютерна графіка тощо).


Посилання на вернісаж: http://surl.li/ztwudu.

Організатор: 
Світлана Прохорова, бібліотекар Хортицької національної академії
.

На допомогу учасникам вернісажу: 
"Інструкція для роботи з вебдошкою Lino it"

Запрошуємо до участі!

середа, 2 жовтня 2024 р.

Читацьке бінго

      Любі книголюби, ми підготували для вас пригоду,  яка триватиме цілий місяць! Все, що потрібно – це приєднатися до флешмобу "Читацьке бінго". "Читацьке бінго" – це дуже проста й цікава гра. Необхідно протягом жовтня прочитати дев'ять творів за темами. За якими саме  можна побачити на дошці.  Порядок виконання – довільний.

Обирайте книги за темами і читайте, читайте, читайте!

Наприкінці місяця обов'язково заповніть Google-форму - напишіть, які саме твори ви прочитали і які з них ви хотіли б порекомендувати своїм друзям і чому.

Для цього перейдіть за посиланням:

ЧИТАЦЬКЕ БІНГО .

Гра триватиме до кінця жовтня.

Найактивніші учасники будуть нагороджені грамотами.


вівторок, 1 жовтня 2024 р.

Запрошуємо до акції!

 

                                                                 УВАГА!

З 1 до 30 жовтня бібліотека Хортицької національної академії запрошує усіх небайдужих шанувальників книги долучитися до благодійної акції  "Подаруй бібліотеці книжку!".

В кожного з нас вдома є книги, які ми вже прочитали і можемо поділитись ними з іншими людьми, які захоплюються читанням. Можливо, саме Ваша книга стане комусь у пригоді: дасть пораду, додасть гармонії у життя, а може просто стане комусь гарним співрозмовником. Будьте впевнені – у нас вони обов’язково знайдуть свого вдячного читача.


понеділок, 9 вересня 2024 р.

Олександр Довженко: митець, мислитель і поет

                       

10 вересня минає 130 років від дня народження видатного українського кінорежисера, письменника, публіциста Олександра Петровича Довженка.

Творчість Олександра Довженка стала класикою світового кіно. "Першим поетом у кіно" назвали митця американці, Гомером XX століття — греки. Його фільми стали безсмертними шедеврами, новим словом у світовій кінематографії, а кінострічка "Земля" увійшла до 12 найкращих фільмів усіх часів.  

Але Довженко відомий не лише як фундатор поетичного кіно, а й як письменник і художник. Взагалі митець вражає багатогранністю свого таланту. Він учителював, був дипломатом і художником, знімав фільми, писав літературні твори. І в кожній галузі був особливим і неповторним.

Пропонуємо вашій увазі віртуальну книжкову виставку "Мистецтво бачити світ". Виставка презентує  видання  про життя і творчість Олександра Довженка, а також його твори з посиланнями на електронні версії книг.  


четвер, 18 квітня 2024 р.

Збережемо нашу планету, бо іншої в нас немає!

 

Все на Землі, все треба берегти
І птаха, й звіра, і оту рослину.
Не чванься тим, що цар природи ти

Бо врешті, ти його частина.

Б. Лепкий

Сьогодні наш спільний дім, Земля, потребує турботи і захисту, адже склалася загрозлива екологічна ситуація. З метою об'єднати людей планети в справі захисту навколишнього середовища та  нагадати про те, що планета, яка дарувала нам життя, має потребу в турботі і захисті 22 квітня у світі відзначають Міжнародний день Землі.   Дуже важливо усвідомлювати, що наше призначення на планеті Земля – не завоювання та знищення природних багатств, а їх збереження та примноження, що природа – це життя.

Кожен з нас може долучитися до збереження нашої планети, а для цього потрібно навчитися бути відповідальними споживачами, бережливо ставитися до довкілля та не смітити. А допоможуть вам навчитися дбати про довкілля, дізнатися, звідки беруться відходи та чому важливо сортувати сміття видання про екологію та захист довкілля, представлені на віртуальній виставці до Міжнародного дня Землі.

вівторок, 2 квітня 2024 р.

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги

Вітаємо наших наймолодших читачів зі святом - Міжнародним днем дитячої книги! Перед вами віртуальна книжкова виставка, яка поведе допитливих книголюбів у світ дитячої літератури. Приємного перегляду вам, читачі, та змістовного захоплюючого читання!

 

понеділок, 1 квітня 2024 р.

Онлайн-пам'ятка до дня народження Миколи Гоголя

 


1 березня 1809 року народився Микола Васильович Гоголь - прозаїк, драматург, поет, критик, публіцист, етнограф й збирач українського фольклору, видатний український письменник, який писав російською мовою, класик світової літератури.

До 215-ої річниці від дня його народження представляємо онлайн-пам’ятку "Таємничий та загадковий Микола Гоголь".

Пам'ятку підготували Людмила Крижко, методист ОНМЦ та Ірина Гунчак, завідувач бібліотеки Мирненського ОЗЗСО І-ІІІ ступенів "Інтелект".

середа, 20 березня 2024 р.

21 березня - Всесвітній день поезії

 

Світ сповнений барв, поезій і мелодій.

 Сергій Губерначук

Всесвітній день поезії - це чудова нагода зануритись у світ досконалості поетичного слова, надихнутись, відчути красу і силу мови.  

Для  поціновувачів української поезії бібліотекарі створили віртуальну виставку, в якій прослідковується вплив на сучасне музичне мистецтво поетичних шедеврів, створених шанованими українськими майстрами слова.  

Україна співає попри тяжкі часи. Популярні музиканти, натхненні творчістю Т. Шевченка, І. Франка, М. Вінграновського, В. Стуса та багатьох знаних поетів, несуть у світ любов, романтику, потужну енергію українського поетичного слова.

Матеріали виставки містять відеоверсії пісень сучасних українських виконавців та оригинальні тексти віршів. Приємного та змістовного вам перегляду, шановні книголюби! Пісня та поетичне слово завжди  роблять світ яскравішим, людину - добрішою та мудрішою.


субота, 9 березня 2024 р.

Поезія Тараса Шевченка: сучасне прочитання

 


До 210-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря - Тараса Григоровича Шевченка, фахівці Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського підготували виставку-презентацію «Поезія Тараса Шевченка: сучасне прочитання».

Виставку з активними посиланнями на електронні ресурси можна переглянути: https://dnpb.gov.ua/.../2024/03/Shevchenko_T.H.-2024.pdf

четвер, 7 березня 2024 р.

Мистецький світ Тараса Шевченка

 9 березня 210 років тому народився видатний український поет, прозаїк, драматург, художник і мислитель Тарас Григорович Шевченко. Він був дуже обдарованою людиною, володів багатьма талантами, геніально оперував словом та пензлем. Його поетичні рядки, які не втратили своєї актуальності й донині, знають усі українці. Але чи багато знаємо ми про Шевченка художника? 

Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку-вернісаж, на якій представлено найвідоміші живописні й графічні твори великого Кобзаря та найцікавіші видання про його малярську творчість. Сподіваємось, що матеріали, представлені на виставці, допоможуть вам зрозуміти, чому Тараса Шевченка називають одним із визначних майстрів дев'ятнадцятого століття.


субота, 24 лютого 2024 р.

Леся Українка: цікаві факти про книги та бібліотеки у житті письменниці

 


25 лютого в Україні відзначають день народження видатної поетеси, письменниці, перекладачки, фольклористки і громадської діячки Лесі Українки. Її твори вчать ще змалку, про неї вже багато написано та багато сказано, тож здавалось би, що ми знаємо про цю поетесу все. А може й не все. 

Пропонуємо вашій увазі декілька цікавих фактів із життя письменниці:

1.   У дитинстві Лариса Косач (справжнє ім'я Лесі Українки) була надзвичайно кмітливою та схоплювала все на льоту. До прикладу, дівчина навчилась читати ще в чотири роки, в пять років писати, шестилітньою вона вже майстерно вишивала, а у дев’ять – написала свій перший вірш.

2. З дитинства вона дуже любила читати. Батьки письменниці багато уваги приділяли вихованню й освіті дітей, розвивали в них зацікавленість літературою і мистецтвом. У сім’ї Косачів полюбляли творчість Кобзаря та часто влаштовували шевченківські вечори. А ще у родині часто читали вголос. Ця чудодійна практика не тільки оживляла Шевченка та Гоголя, а й розвивала уяву та здатність фантазувати.

3.   Леся ніколи не навчалася в жодному навчальному закладі. Початкову освіту здобувала вдома, як і всі діти в родині Косачів. Це була принципова позиція мами, Олени Пчілки. Вона навчала дітей сама й запрошувала приватних учителів, бо не хотіла віддавати їх до навчальних закладів у Російській імперії, де навчали виключно російською. Потім, коли у Лесі виникли проблеми зі здоров’ям, вона продовжила навчатися дома.

4. Оскільки Лесю вчили вдома за програмою гімназії, то основи знання іноземних мов починалися з латини і грецької, а потім додавалося вивчення й інших мов. Мама вчила Лесю німецької і французької мов, які знала досконало.

5.   Леся Українка знала 13 мов: крім української та російської протягом життя вона оволоділа в різній мірі ще 11 іноземними мовами: латина, грецька, німецька, французька, італійська, англійська, польська, болгарська, грузинська, іспанська, шведська. У колі інтелігенції тоді було нормою читати твори іноземних авторів мовою оригіналу.

6.   Свою першу свою друковану книжку Леся Українка тримала в руках у 14 років. Це був спільний переклад Лесі та Михайла "Вечорниць" Миколи Гоголя з російської українською. На обкладинці зазначені три псевдоніми літераторів із родини Косачів: Михайло Обачний і Леся Українка, редакція Олени Пчілки. 

7.    Найперша збірка поезій "На крилах пісень" побачила світ у березні 1893 року у Львові, за сприяння Івана Франка. Наклад книги становив лише 500 примірників.

8.    Її життя та діяльність тісно перепліталися з книгозбірнями: як приватними, так і офіційними. Напевно, вона для свого часу була однією з найбільш інтернаціональних читачок-українок, адже була записана до бібліотек як мінімум п’яти країн. Під час вимушених подорожей, пов’язаних з лікуванням, вона обов'язково відвідувала бібліотеки.

9. Після послаблення Емського указу 1906 року Леся Українка взялася опікуватися бібліотекою товариства "Просвіта" у Києві. Разом зі своєю сестрою Ольгою вона активно займалася комплектуванням фонду бібліотеки. У листах поетеси збереглося кілька свідчень про те, як вона агітувала надсилати книги для формування книгозбірні. За декілька місяців вдалося зібрати аж на понад 2700 томів. Однак її відсторонили від цієї роботи через політичну неблагонадійність.

Леся Українка була переконана, що культурне й інтелектуальне життя без бібліотек неможливе, а книга для поетеси була основним засобом та мірою освіченості. Вона завжди багато читала та увесь час навчалася сама і навчала інших.

 

Джерела:

https://www.duet.edu.ua/ua/press-center/news/612

https://nus.org.ua/articles/skromna-ironichna-i-skrupulozna-58-faktiv-pro-lesyu-ukrayinku-pro-yaki-ne-rozkazhut-u-shkoli/

https://suspilne.media/amp/108241-malovidomi-fakti-z-zitta-lesi-ukrainki-suspilne-videonovini/

https://www.researchgate.net/publication/356492561_KNIZKOVA_KULTURA_TA_BIBLIOTECNA_SPRAVA_V_ZITTEVOMU_I_TVORCOMU_PROSTORI_LESI_UKRAINKI

понеділок, 19 лютого 2024 р.

Воїни світла в наших серцях: до Дня Героїв Небесної Сотні

20 лютого Україна вшановує День пам'яті Героїв Небесної Сотні, які ціною власного життя захищали ідеали демократії, відстоювали права та свободи громадян, європейське майбутнє нашої держави. Саме цього дня 10 років тому на Майдані загинуло найбільше активістів Революції Гідності. З кожним роком вдячні українці додають нові матеріали до скарбниці відомостей про подвиг наших сучасників - учасників Революції Гідності. Бібліотекарі внесли до інтерактивного плакату багато цікавих матеріалів, які всебічно відображають події Майдану. Шановні читачі, дізнавайтесь, читайте, шануймо пам'ять про українців - героїв!
 

пʼятниця, 26 січня 2024 р.

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

 

Сюди водили їх і ставили підряд, –

і чужоземна гавкала команда…

Розстрілювали їх «во славу фатерлянда»,

і падали вони, сестра, і друг, і брат,

і падали вони: коханий і дружина,

і мати, й дитинча, бабуся й дід сумний,

без крику, мовчки всі… Свята їх смерть невинна,

як пам’ятник в віках, безсмертний, краю мій!  

Володимир Сосюра

27 січня у Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту увесь світ вшановує пам’ять мільйонів безневинно убитих людей різних національностей, більшість з яких були євреї. Саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау.

Масовою братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. Масові розстріли тут розпочалися відразу після вступу нацистів до Києва. В окупованій Україні жертвами Голокосту стали понад 1,5 млн осіб. Місця найбільших масових страт євреїв в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка Одеської області – понад 40 000, Дрогобицький Яр (Харків) ‑ близько 20 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад 17 000 жертв.

До пам’ятної дати пропонуємо переглянути відеопрезентацію "Голокост. Цього не можна забути", створену Южноукраїнським міським історичним музеєм.