Найвідоміші у світі музеї книги

      Книга -
особлива памятка історії та культури. З того часу, як люди навчилися писати, всю свою мудрість вони довірили книгам. Упродовж століть книги постійно змінювалися і вдосконалювалися, а кращі зразки здавна були об’єктами колекціонування. Тому у світі існує безліч музеїв, експонатами яких є книги.

Пропонуємо вам познайомитися з найвідомішими книжковими музеями світу.

Музей Плантена — Моретуса (м. Антверпен, Бельгія)

Найстаріший у світі музей книги був відкритий у 1877 році в Антверпені, у приміщенні друкарні славнозвісного друкаря XVI ст. Кристофа Плантена. Перша експозиція була присвячена життю і творчості Пітера Пауля Рубенса, художника, який створив для цієї друкарні більше 50 гравійованих листів та ілюстрацій.

           Музей подобається як дорослим, так і дітям. В експозиції є дуже цікаві друкарські верстати та шрифти.

При музеї працює бібліотека, фонд якої налічує 30 тисяч видань.

 

Німецький музей книги й писемності (м. Лейпциг, Німеччина)

         Ще одним найстарішим музеєм книги і книжкової справи є Німецький музей книги і писемності, відкритий у Лейпцигу 1884 року. В основу його зібрання лягла колекція німецького бібліофіла і видавця І. Г. Клема. У фондах музею зберігається понад 500 тис. експонатів, у тому числі рукописи, першодруки, рідкісні видання XVI–ХХ ст., зразки графіки, колекція паперу, старовинні шрифти і друкарські машини.

 

Музей Гутенберга (м. Майнц, Швейцарія)

           Гутенбергський музей — найбільший музей книги і книжкової справи, відкритий 1900 року. Оскільки експонати музею присвячені не тільки життю й діяльності Гутенберга, але й розвитку друкованого мистецтва в різних країнах світу протягом століть, музей отримав звання «Всесвітнього музею друкованого мистецтва». Він присвячений переважно виробництву книги. Відвідувачі можуть ознайомитися з технікою виготовлення гравюр та офортів, ручними друкованими верстатами і швидкісними плоскодрукарськими машинами, створеними в XIX ст. Окрема експозиція присвячена історії письма й виготовлення паперу.

 

Музей сучасного міжнародного книжного мистецтва, книгодрукування і каліграфії (м. Оффенбах, Німеччина)

Вперше двері цього музею відчинилися для відвідувачів 7 листопада 1953 року. Це був невеликий музей, присвячений мистецтву сучасного друкарства та оформлення книг. В основі музейної експозиції була значна колекція, зібрана почесним доктором наук Карлом Клінгспором (1868-1950 рр.), який у першій половині XX ст. був співвласником шрифтоливарного цеху в Оффенбаху.

Незабаром після створення музею в його фонди стали надходити перші щедрі дари, і невеликий музей став центром сучасного друкарського мистецтва.

Музей Клінгспор в Оффенбаху володіє найбільшою після Голландії колекцією робіт видатного голландського друкаря і шрифтовика Хендріка Ніколаса Веркмана (1882-1945 рр.).

           У музейній колекції представлено ілюстровані книги, видання, виконані ручним пресом, книги про живопис, про художників, про шрифти, про каліграфію.

Найціннішою з-поміж експонатів музею є колекція 100 книг, переплетених у шкіряну палітурку Ігнацієм Вемлером.

Музей в Оффенбаху приваблює пошановувачів сучасного книжкового і друкарського мистецтва з усього світу.

 

Музей книги і друкарства України (м. Київ)

Найстарішим музеєм книжної справи в Україні є Державний музей книги і друкарства України у Києві, заснований у 1972 році.

Музей находиться на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у будинку колишньої лаврської друкарні, заснованої архімандритом Єлисеєм Плетенецьким.

             У музеї зібрані багаті скарби книжкової культури українського народу (близько 56 тис. одиниць зберігання). Експозиція висвітлює історію вітчизняної книги і книжкової справи від часів Київської Русі і до наших днів; розповідає про створення писемності у східних слов'ян, про рукописну книгу Х-ХVІ ст., про зародження друкарства в Європі, початок і розвиток кириличного книгодрукування, про видавничу діяльність Івана Федорова та про інших видатних творців української книги ХVІ-ХVIIІ ст.

 

Музей мініатюрних книг (м. Баку, Азербайджан)

Це єдиний у світі музей мініатюрної книги. Розташовується в старій частині міста Баку, що називається «Ічері Шехер». 

            Почав функціонувати 2 квітня 2002 року. Експонати, виставлені в музеї, були зібрані сестрою Заріфі Таїрою Салаховою протягом майже 30-ти років. Її особиста колекція становить 6500 книг з 64 країн світу.  У музеї експонуються мініатюрні книги творів відомих азербайджанських класиків, таких як Вагіф, Хуршідбану Натавай, Нізамі Гянджеві, Насимі, Фізулі, Вургун Самед, Мірза Фаталі Ахундов та інші.

 

Джерела:

https://ru.osvita.ua/vnz/reports/ukr_lit/14376/

https://vmpdu.edu.vn.ua/biblioteka/cikavi-fakty-pro-knygy

https://fabulabook.com/literaturne/najvidomishi-muzeyi-knyg/

Немає коментарів:

Дописати коментар