середа, 29 січня 2025 р.

Сонячний класик

 

30 січня виповнюється 95 років з дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка, талановитого письменника, творами якого зачитується вже три покоління українців. Вони добрі, веселі, дотепні й мудрі. За 55 років літературної діяльності Всеволод Нестайко написав більше 30 повістей, романів і збірок оповідань, частина яких увійшла до золотого фонду дитячої літератури України. Найвідоміші з них «В Країні Сонячних Зайчиків» (1959), «Робінзон Кукурузо» (1964), «Тореадори з Васюківки» (1973), «Одиниця з обманом» (1976), «Незвичайні пригоди в лісовій школі» (1981), «Загадка старого клоуна» (1982), «П'ятірка з хвостиком» (1985), «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків» (1988), «Неймовірні детективи» (1995) та інші.   

 Книжки Всеволода Зіновійовича перекладено двадцятьма мовами, зокрема англійською, арабською, болгарською, іспанською, німецькою, російською, румунською, словацькою, угорською, французькою тощо.

За творами Всеволода Нестайка поставлено фільми, які отримали міжнародні нагороди. Телефільм «Тореадори з Васюківки» одержав на міжнародному фестивалі в Мюнхені Гран-прі (1968), на Міжнародному фестивалі в Алегзандрії (Австралія) – головну премію (1969). Кінофільм «Одиниця з обманом» премійовано на Всесоюзному кінофестивалі у Києві (1984), відзначено спеціальним призом на міжнародному кінофестивалі у  Габрово (Болгарія, 1985).

Найвідомішим твором Всеволода Нестайка є перший український дитячий бестселер — «Торе­а­дори з Васюківки». Важко знайти в нашій літе­ра­турі щось веселіше й читабельніше, ніж ця неперевершена книжка. «Торе­адори з Васюківки» перекладено двадцятьма мовами і внесено до Особливо Почесного списку Андерсена як один із найвидатніших творів світової літератури для ді­тей.

Якщо ви вже читали цю веселу та дотепну повість, пропонуємо взяти участь у нашій вікторині. А якщо ні, то не гайте часу і швидше йдіть до бібліотеки за книжкою!



Джерело: Сонячний класик

Фотоколаж: Всеволод Нестайко / УНІАН


пʼятниця, 24 січня 2025 р.

Голокост. День скорботи і пам’яті

       


Сюди водили їх і ставили підряд, –

і чужоземна гавкала команда…

Розстрілювали їх «во славу фатерлянда»,

і падали вони, сестра, і друг, і брат,

і падали вони: коханий і дружина,

і мати, й дитинча, бабуся й дід сумний,

без крику, мовчки всі… Свята їх смерть невинна,

як пам’ятник в віках, безсмертний, краю мій!  

Володимир Сосюра


27 січня у Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту увесь світ вшановує пам’ять мільйонів безневинно убитих людей різних національностей, більшість з яких були євреї. Саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. За час існування цього концтабору в ньому загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 млн людей.

Генеральна асамблея ООН 1 листопада 2005 року прийняла Резолюцію № 60/7 «Пам’ять про Голокост», у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ й оголосив 27 січня Днем пам’яті жертв Голокосту.

Бібліотека Хортицької національної академії також приєднується до вшанування цієї скорботної дати і презентує віртуальну книжкову виставку «Чорні крила Голокосту».